1935_1930Rok 2015 jest czasem szczególnym dla Tuchovii, gdyż właśnie w tym roku przypada jubileusz 90-lecia istnienia klubu. W kilku częściach pragniemy przybliżyć czytelnikom historię, a zwłaszcza początki działania zasłużonego dla miasta klubu.

Trudno jest dzisiaj odtworzyć dokładnie okoliczności powstania Tuchovii. Na pewno fundamentem, na którym powstał klub piłkarski było Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Towarzystwo było jedną z największych organizacji działających na obszarze nieistniejącego państwa polskiego w II połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku. Pomysł stworzenia obywatelskiej inicjatywy zrodził się wśród garstki patriotów lwowskich w 1867 r. Idea, jaka przyświecała działalności towarzystwa, to wychowywanie w duchu narodowym i patriotycznym kolejnych pokoleń Polaków poprzez dbałość o ich rozwój fizyczny.

Tuchowskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” powstało w 1898 roku. Swoim działaniem wywarło wpływ na kształtowanie oblicza miasta. Działacze czynili starania na rzecz rozwoju wychowania fizycznego, traktując sport jako środek do kształtowania wysokich walorów moralnych. Będąc jedną z niewielu atrakcji mieszkańców, przerywało monotonię ich codziennego życia w małym, oddalonym od ośrodków kultury miasteczku.

Przełomowym momentem dla Tuchovii, jak również dla całego towarzystwa, był dzień 4 lutego 1909 roku. Wtedy to prezesem towarzystwa został wybrany dr Jakub Janiga. Okazał się bardzo energicznym prezesem, gdyż za jego kadencji miejscowy oddział wykazał się najwyższą aktywnością. To właśnie dzięki staraniom dra Jakuba Janigi w 1925 r. powstał w Tuchowie klub piłki nożnej. Nie wszyscy członkowie towarzystwa popierali decyzję prezesa. Niektórzy założyciele „Sokoła” uważali to za marnotrawstwo pieniędzy, gdyż towarzystwo już wcześniej prowadziło bogatą działalność sportową, uzupełnianą przez Ochotniczą Straż Pożarną. Ostatecznie Jakub Janiga zakończył spór, wykładając z własnego majątku fundusze na założenie klubu.

Ważną rolę w tworzeniu klubu odegrali także jego synowie: Stanisław, Jan, Tadeusz i Kazimierz. Trzej z nich tworzyli pierwszą drużynę Tuchovii, a Stanisław zorganizował zawodników i sam został pierwszym kapitanem.
Początkowo klub nie posiadał własnego boiska, ale korzystał z pastwisk położonych nad rzeką Białą, poniżej kościoła św. Jakuba, na tzw. błoniach po lewej i prawej stronie rzeki. Od strony miasta było boisko niepełne, małe, a po drugiej stronie znajdowało się większe – z dwiema stałymi bramkami. Pastwiska służyły tuchowskim piłkarzom do II wojny światowej. Przed wojną używano zamiennie dwóch nazw klubu: Klub Sportowy Tuchovia Tuchów oraz Białka Tuchów.

W latach 1920-1930 nowy sport, tzn. piłka nożna zdobywała nowych zwolenników, budziła emocje i na jej uprawianie poświęcano dużo czasu. Czas największego rozkwitu Tuchovii w międzywojniu to okres między 1928 a 1934 rokiem. O tuchowskich piłkarzach mówiono nie tylko w naszym mieście, ale również w Bobowej, Stróżach, Gorlicach, Ciężkowicach, Krynicy i Tarnowie.

Niestety, po tym okresie nastąpiło chwilowe załamanie popularności piłki nożnej w Tuchowie. Wpływ na to miały decyzję zawodników o założeniu rodzin bądź emigracja. Jednak nie wszyscy zawodnicy pogodzili się z zaistniałą sytuacją. Część z nich „przeszła” do innych zespołów w okolicznych miejscowościach.

Część druga już niebawem….

Opracował: Jarosław Kaniewski

Na podstawie ” Tuchovia pany” Jarosław Mirek.

Posted in Juniorzy młodsi, Juniorzy starsi, Kobieca Sekcja Piłki Nożnej, Młodziki, Rezerwy, Seniorzy, Trampkarze

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *